Bez kół nasz rower nie pojedzie, dlatego do produkcji tego elementu przykładamy się z wielką dokładnością. Jest to wynalazek sprzed około 3500 r. p.n.e. W naszej firmie koła powstają na osobnym dziale produkcji. Pierwsze koło powstało na terenach współczesnego Iraku lub Iranu, a u nas na Strumykowej powstaje takich nawet kilkaset dziennie. Ówcześnie miało zastosowanie w pracowniach garncarskich, dzisiaj jest dla nas niezbędną częścią efektu końcowego –roweru.  Koło ‘pojawiło się’ w tym czasie także w Chinach, gdzie montowano je do wozów.

Jak wyglądał proces produkcji? Z początku nie był skomplikowany – łączono kilka kawałków drewna deską (w poprzek), następnie przycinano kształt tak by tworzył okrąg. Wykorzystywano również kamienie, takie egzemplarze wyróżniały się trwałością, jednak były niesamowicie ciężkie. U nas stosując najlepsze materiały i wykorzystując najlepszy sprzęt możemy połączyć wyjątkową trwałość z najlepszymi parametrami.

zrzut-ekranu-28

Ciężar ówczesnych kół doprowadził do kolejnego przełomowego odkrycia i tak powstały szprychy. W naszym materiale szprychom poświęcony jest pierwszy etap składania koła – nakładanie na piastę.

zrzut-ekranu-13

Kolejny etap to zaplatanie szprych na obręcz.

zrzut-ekranu-18

Z kolei centrowanie koła robione jest przy użyciu specjalistycznej maszyny, która dokręca i sprawdza naciąg.

zrzut-ekranu-22

Po tym następuje wyważanie i na końcu ogumianie.

zrzut-ekranu-27 zrzut-ekranu-33