bicycle-1869176_1920

Coraz więcej rowerzystów decyduje się na jazdę na rowerze przez cały rok, nie porzucając na zimę swojego środka transportu w zimnej piwnicy. Związane jest to na pewno z coraz lepszą infrastrukturą rowerową w naszym kraju (szczególnie w dużych miastach), ale także ze sprzyjającą modą na zdrowy tryb życia. Rower zimą może być równie dużą frajdą, jak w innych porach roku. Warto się jednak do tego solidnie przygotować. Dzisiaj zaprezentujemy Wam kilka przydatnych wskazówek na temat sprzętu. W naszej serii znajdą się również wskazówki na temat ubioru i bezpieczeństwa.

1.Sprzęt

Niepodważalne jest to, że aby rower długo nam służył należy o niego dbać, robić przeglądy, konserwować części i czyścić. Zwłaszcza zimą rower wymaga większej uwagi, ponieważ tak naprawdę po każdej przejażdżce powinien być wyczyszczony z soli i błota i nasmarowany.

Aby komfort jazdy był odpowiedni szczególną uwagę należy zwrócić na opony, na cięższe warunki – lód lub ubity śnieg przydać się mogą opony z kolcami, które de facto można przygotować samemu. Jednak podczas jazdy po asfalcie będą one sprawiać zbędny opór.  Zimą najlepiej sprawdza się miękka guma z wysokim bieżnikiem. Szerokość gumy zależy od naszych upodobań – węższe pozwalają na lepsze wtapianie się opony w śnieg, te szersze są za to stabilniejsze na trudniejszym podłożu. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że zimą niezastąpione są błotniki, szczególnie gdy śnieg się roztapia, a my nie chcemy wrócić do domu cali w brązowej papce połączonej z solą. Sól działa  również bardzo niekorzystnie na hamulce wpływając na zużywanie się klocków hamulcowych. Jeśli nie posiadamy hamulców tarczowych, musimy mieć na uwadze to, że na klockach może zamarznąć woda, co może powodować ich opóźnioną pracę. Jeśli chodzi o łańcuch, to zimą należy smarować go przed każdą przejażdżką, a po powrocie zadbać o osuszenie, ponieważ jest to element roweru, który najszybciej rdzewieje.

A Wy macie jakieś sprawdzone triki na dbanie o Wasz sprzęt? A może jednak Wasz rower zimuje w piwnicy?😉